Deprem Bölgesinde Spor Organizasyonlarına Dair Nasıl Tedbirler Alındı?

  1. Gençlik ve Spor Bakanlığı, depremden etkilenen 11 ildeki 17 bin 738 sporcu ve 512 antrenörle iletişime geçerek ihtiyaçları doğrultusunda destek sağlandığını açıkladı. Sporcuların hak kayıplarının olmaması için bir dizi tedbirler alındı, müsabakalardan çekilmek zorunda kalan spor kulüplerinin gelecek sezon faaliyetlerine devam edeceği belirtildi.
  2. Deprem bölgesinde barınma ihtiyacı oluşan sporcular, kulüp ve antrenörlerin Olimpik Hazırlık Merkezleri, Sporcu Eğitim Merkezleri, Kamp Eğitim Merkezleri ve Yurtlarda misafir edilmesi planlandı.
  3. Depremden etkilenen sporculara spor yaşantılarına kesintisiz olarak devam edebilmeleri amacıyla içinde bulunan sezon sonuna kadar istedikleri kulübe geçici transfer yapma hakkı verildi.
  4. Federasyonlar tarafından sporculara yeni kulüp bulma imkanının önü açıldı.
  5. Deprem bölgesinde yer alan Sporcu Eğitim Merkezleri ve Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinde kayıtlı depremzede sporcuların diğer illerdeki merkezlerde sportif faaliyetlerine devam etmesi sağlandı.
  6. Depremzede sporcu ve antrenörlerin teknik ve sportif malzeme ihtiyaçları Bakanlık, federasyonlar ve il müdürlükleri aracılığıyla karşılanıyor.
  7. Olimpik ve Paralimpik sporcu havuzunda bulunan sporcu ve ailelerinin Olimpik Hazırlık Merkezlerine yerleştirilmesine dair planlama yapıldı.
  8. Sporculara psikolojik destek programları hazırlanmış bu amaçla psikolog ve fizyoterapistler tarafından TOHM ve SEM sporcularına psiko-sosyal destek hizmetleri veriliyor.

Categorized in: