8 Eylül 1999 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 4447 sayılı Kanun ile birlikte, Sosyal Sigortalar Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Düzenleme ile daha önce emeklilik şartı için geçerli olan prim gün sayısına yaş şartı da eklendi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydı olan işçilerin, prim günleri dolsa dahi emekli olabilmek için yaş şartını da sağlamaları gerekli hale getirildi.

Bu nedenle, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanlar için, emeklilikte yaşa takılanların kısaltması olan EYT kullanılmaya başlandı.

Cumhur İttifakı tarafından hazırlanan ve EYT’lilerin talepleri ile ilgili düzenlemeleri içeren, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 2 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Yeni EYT düzenlemesi, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde olan kişileri kapsıyor.

Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekliliğe hak kazanacak. Koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın SGK ve e-Devlet’ten başvuru yapabilecek.

Genel olarak, yaş nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan kişilerin yararlanabileceği EYT şartları şu şekilde:

  • Kişinin 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması
  • Sigorta başlangıç tarihine bağlı olarak gerekli olan 5000 ila 5975 prim gün sayısının eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi
  • Kadınlar için 20, erkekler içinse 25 yıl olan sigortalılık süresinin tamamlanması